Виноградарство

Виноградарю-початківцю про саджанці винограду.

Школка виноград саженцы

Виноградна рослина приваблює своєю простотою і пластичністю формування куща, дозволяє використовувати його як для озеленення, створення прохолоди в спекотні дні, так і для найбільш раціонального використання земельної площі присадибної або дачної ділянки з метою отримання врожаю цієї красивої, що радує очі і підвищує життєвий тонус, ягоди.

Наші географічні широти дозволяють відносно успішно культивувати виноград, тим більше що в останні роки селекціонерами виведені гібридні форми підвищеної морозостійкості і порівняно стійкі до грибкових хвороб. Склалися хороші можливості для відродження аматорського виноградарства, розширення насаджень і поновлення сортименту культури винограду.

При закладці виноградника перевагу слід віддавати якісному посадковому матеріалу, так як з неповноцінних саджанців зазвичай виростають слабкі маловрожайні кущі, які згодом доводиться викидати.

Якість саджанців. За якістю саджанці винограду поділяють на елітні, першого і другого сорту, а також некондиційні. Елітні саджанці повинні мати не менше чотирьох коренів, товщиною біля основи не менше 2-х мм, відносно рівномірно розташованих по колу біля основи штамба; довжина визрілого приросту повинна бути не менше 25 см і товщиною в основі не менше 5 мм.

Саджанці першого сорту повинні мати нормальний приріст з одного або декількох пагонів, при цьому необхідно, щоб хоча б один з них визрів не менше ніж на 20 см від основи. У низу штамба має бути не менше чотирьох корінців відносно рівномірно розташованих по колу, при чому, два з них повинні бути по товщині не менше 2-х мм біля основи штамба. До саджанців другого сорту відносяться саджанці за якістю приросту і розвитку кореневої системи, що не відповідають вимогам саджанців першого сорту, однак вони повинні мати не менше трьох вузлів визрілого приросту і не менше двох нормально розвинених корінців біля основи штамба.

Саджанці з невизрілим або слабо визрілим приростом відносяться до некондиції і підлягають вибракуванню або залишаються на дорощування.

Класифікація сортів винограду по новизні. Культура винограду в аматорській практиці має дуже велику різноманітність сортів. Завдяки досягненням селекціонерів провідні виноградарі-колекціонери за останні роки отримали можливість поповнити свої колекції значною кількістю нових цінних сортів і гібридних форм винограду. Значно розширилося коло виноградарів, що займаються випробуванням нових сортів в конкретних природно-кліматичних умовах, а також розмноженням і поширенням посадкового матеріалу. Насичення ринку посадковим матеріалом новітніх сортів практично відбувається протягом 5-8 років з часу початку реалізації. Завдяки розвиненій за останні роки порівняно широкій мережі практикуючих виноградарів колись виведений новий сорт, протягом 20 років культивування, стає настільки поширеним, що втрачає свою новизну і переходить в розряд широко поширених районованих сортів.

В останні роки в лексиконі виноградарів з’явилися терміни «супернові, перспективні сорти». Що вони означають? Залежно від ступеня новизни сорту в аматорській практиці поділяють на супернові, нові і районовані.

Супернові сорти – це ті сорти та гібридні форми винограду, виведені останнім часом, які вигідно відрізняються від раніше поширених сортів і перевершують їх за основними показниками ампелографічних характеристик, були передані в приватні колекції і знаходилися на освоєнні і випробуванні в різних регіонах в конкретних природно-кліматичних умовах до 5-8 років.

Нові сорти – це сорти і гібридні форми винограду, що знаходяться в приватних колекціях на районуванні в природно-кліматичних умовах до 20 років.

Районовані сорти – це сорти винограду, що пройшли апробацію в аматорській практиці, отримали підтвердження ампелографічних характеристик в конкретних природно-кліматичних умовах і знаходяться в приватних колекціях більше 20 років.

Як формується ринкова вартість посадкового матеріалу. Виходячи зі ступеня новизни того чи іншого сорту, його унікальності, товарної цінності ягід і рівня освоєння в аматорській практиці, формується і рівень споживчого попиту на посадковий матеріал; встановлюється його ціна на ринку. Як показує практика, ринкова вартість посадкового матеріалу супернових сортів в перший рік ринкової реалізації знаходиться на рівні 40-50% від ціни, встановленої оригінатором при реалізації в приватні колекції. Надалі, з плином часу, ціна різко падає і на п’ятий рік реалізації на ринку знижується до рівня 15-25%. Вартість посадкового матеріалу нових сортів, з плином часу і в зв’язку з достатнім насиченням ринку посадковим матеріалом даного сорту, а також зниженням споживчого попиту на нього, знижується до рівня 10%.

Вартість районованих сортів стабілізується на рівні 5-8% від вихідної вартості. У свою чергу на ціну посадкового матеріалу крім новизни й унікальності сорту, впливає також і якість саджанців. Так елітний посадковий матеріал може мати ціну від повної встановленої вартості сорту відповідної новизни, до підвищеної на 10-20%. Ціна посадкового матеріалу першого сорту буде перебувати в межах повної вартості, а другого сорту – знижена на 20-30%, тобто складе 70-80% від ціни першого сорту. Некондиційний посадковий матеріал може мати ціну на 50-60% нижче вартості посадкового матеріалу першого сорту. Для орієнтовного визначення ринкових цін на посадковий матеріал розглянемо приклад розрахунку. Так, наприклад, закупівельна ціна саджанців супернового сорту, встановлена ​​оригінатором при відпустці даного сорту в приватні колекції, становила 100 грн. Тоді, після закінчення 3-4 років вирощування даного сорту любителями, ціна посадкового матеріалу першого сорту в перший рік реалізації на ринках, в залежності від унікальності сорти, складе: 100х (0,4 … 0,5) = 40 … 50 грн. Ціна саджанців другого сорту буде: 100х (0,4 … 0,5) х (0,7 … 0,8) = 28 … 40 грн. На п’ятий рік реалізації на ринку ціна на посадковий матеріал даного сорту може знизитися відповідно: для першого сорту – до 100х (0,15 … 0,25) = 15 … 25грн .; для саджанців другого сорту – до 100х (0,15 … 0,25) х (0,7 … 0,8) = 10 … 20 грн.

Ціни ж на посадковий матеріал районованих сортів знижуються до гранично низької рентабельності і встановлюються на відносно стабільному рівні. З наведеного прикладу видно, чому ринкова ціна на саджанці винограду коливається в таких широких межах. Сорти «вчорашнього дня» будуть пропонуватися по 20-30 грн, а сорти перспективні поліпшеного сортименту матимуть ціну на порядок вище нових і районованих сортів. Тому, якщо хочете закласти виноградник, і щоб згодом не довелося вдаватися до його масштабної реконструкції і не втрачати трьох-п’яти років, краще відразу придбати і посадити перспективні сорти.

Який сорт і як вибрати, щоб не помилитися. Щоб придбати хороший необхідний вам сорт винограду для посадки, спочатку необхідно визначитися з тим, який виноград і якого напряму ви хочете у себе мати – технічний (для приготування вина і соків) або столовий (для власного споживання в свіжому вигляді або для реалізації). Для початку необхідно розібратися з термінами дозрівання – ранній, середній або пізній, щоб в вашому регіоні цьому сорту було досить тепла для повного дозрівання. Ще два важливих показника – морозостійкість і стійкість до грибкових хвороб. Всі ці показники зазначаються в ампелографічних характеристиках, які можете знайти в описах сорту та спеціальній літературі. Перевагу необхідно віддавати комплексностійким сортам і гібридним формам з кращими показниками характеристик. Визначившись з важливими для Вас сортами, виберіть з них кращі за якісними показниками ягід: за їх розміром, формою, кольором і смаком. Природньо, краще щоб ягоди були максимально великих розмірів, тому що для реалізації на ринку, щоб привернути увагу покупців, цей показник має велике значення. Адже виноград спочатку «їдять очима». Але для власного споживання можна віддати перевагу сорту, хай не з такими привабливими великими ягодами, але з хорошими смаковими якостями. В основному це ароматні сорти, що володіють мускатним смаком. Якщо ж у вас немає інформаційного матеріалу для вибору сорту, то вам необхідно звернутися за допомогою до досвідченого сумлінного виноградаря.

Найкраще підбирати сорти по вже зрілим ягодам, переконавшись особисто в перевагах того чи іншого сорту. При виборі винограду звертайте увагу на стійкість сорту до хлорозу, схильність до горошіння зав’язі, розтріскування ягід в дощову погоду і стійкість до сірої гнилі. Від сортів з такими недоліками краще відмовитися. Не забудьте також з’ясувати силу росту вподобаних вам сортів. Це вам знадобиться при виборі схеми посадки виноградника.

Сорти по силі росту бувають слаборослі, середньої сили росту і сильнорослі. Як правило, слаборослі сорти маловрожайні. Їх використовують в рядових, відносно загущених посадках з невисокими опорами (до 1,5 м), тому що великих формувань вони не дають. Сильнорослі сорти вимагають великих формувань і великий запас багаторічної деревини. Найчастіше це високоврожайні сорти, але вони вимагають більшої площі живлення і високих опор, висотою до 2-3 м. Такі сорти особливо продуктивні на арочних, альтанкових і пристінних формуваннях. Маючи великий запас багаторічної деревини, вони більш зимостійкі і здатні давати великі врожаї.

І так, остаточно зупинившись на вподобаних вам сортах, приймаєте рішення про придбання саджанців цих сортів. Купувати і садити саджанці доцільно восени. По-перше – восени є можливість кращого вибору і саме свіжих саджанців, а навесні саджанці можуть бути підсушені або з підмороженими коріннями в залежності від умов зберігання їх в зимовий період, чого ви знати не можете. По-друге – восени є можливість подивитися ягоди цікавого сорту в свіжому вигляді. По-третє – коріння винограду, при відповідних умовах, ростуть і в зимовий період, так що, посадивши саджанці восени, їх коріння ще до настання морозів встигають прорости в грунті і навесні саджанці підуть у ріст нарівні з непересадженими. Боятися вимерзання саджанців в зимовий період не слід, але на зиму їх необхідно захистити від морозів укриттям земляного валку. При весняній же посадці крім уже згаданих недоліків саджанці переносять стрес після зберігання і в ріст підуть пізніше. За літо такі саджанці дещо відстають у рості від саджанців, посаджених восени, вони можуть пізніше вступити в плодоношення. Але якщо ви все ж вирішили садити виноград навесні, то краще садити вегетуючі саджанці, вирощені в пакетах. Такі саджанці в перший рік росту дають великі прирости, мають значний забіг у зростанні і раніше вступають в плодоношення.

Але уникайте купувати саджанці у випадкових реалізаторів на вулиці. Такі саджанці можуть виявитися завезеними невідомо звідки, можуть бути зараженими карантинними шкідниками, іноді в таких випадках буває пересортиця, а іноді буває і свідомий обман недобросовісних заїжджих реалізаторів. Якщо у вас немає знайомих виноградарів, то тоді при виборі саджанців з’ясуйте у продавця більш детально ампелографічну характеристику і особливості вирощування сорту. Дізнайтеся про місце проживання виноградаря, отримайте у нього відомості про місце вирощування садивного матеріалу; домовтеся, якщо це можливо, про ваш візит до нього у необхідному випадку. Адже і у сумлінного виноградаря може бути помилка. Виноградар міг випадково зрізати лозину з сусідього куща. Такий випадковий пересорт можна з’ясувати в подальшому спілкуванні з виноградарем.

Якщо ви будете підбирати собі посадковий матеріал, керуючись запропонованими рекомендаціями, то ви уникнете помилки у виборі сортів, фальсифікації і обману при покупці і вам не доведеться втрачати 3-4 роки і вдаватися до реконструкції виноградника. А вибирати є з чого. Це крупноягідні високоврожайні сорти і гібридні форми, що зарекомендували себе як найкращі перспективні. Їх ягоди радують очі та дають насолоду при куштуванні. Мати в своєму винограднику такі сорти і пригощати ними знайомих, значить мати моральне задоволення і духовну насолоду. Вирощений і дбайливо доглянутий виноградник в нагороду за вкладену працю обдарує вас щедрим урожаєм.

Наш магазин саджанців тут https://www.vino.biz.ua/

Поради по вирощуванню винограду.

1 коментар

Коментарі закриті.