Вирощування винограду

Вирощування винограду

Вирощування винограду.

Перед закладкою виноградника необхідно добре вивчити цю культуру, щоб розуміти, з якою рослиною маємо справу. Обов’язково потрібно ознайомитися з основними способами посадки винограду і термінами посадки

Молоді кущі винограду протягом першого року вимагають ретельного догляду. У деяких господарів у міжряддях молодого виноградника висівають квасолю, баштанні культури, буряк та інше. Цього не слід робити, оскільки міжрядні культури заважають розвитку молодих виноградних кущів та правильному обробітку ґрунту, погіршують провітрювання та сприяють хворобам.

При догляді за молодим насадженням виноградар має насамперед уважно стежити за розпусканням бруньок. Для прискорення розпускання бруньок треба обережно розпушувати земляну кірку, що утворюється після дощів. Іноді уповільнення проростання молодих пагінців відбувається через надто великий шар землі над саджанцем. У такому разі треба обережно руками розгрібти землю, що покриває саджанець, та зменшити висоту пагорба. Якщо в результаті проливних дощів земля з кущика буде змита, його знову покривають землею, щоб уберегти від висихання та померзання під час весняних приморозків. Нерівномірне проростання саджанців може бути також за наявності у ґрунті шкідників, наприклад гусениць озимої совки, личинок дротяника, які перегризають молоді пагони. Для боротьби з ними краще розкрити саджанці, знищити шкідників та знову вручну загорнути молоді рослини. Кущики можна звільнити від землі, коли мине загроза заморозку.

Молоді насадження винограду необхідно оберігати від мілдью та оїдіуму та інших хворб, тому що від хвороб частина рослин може загинути, а інша залишитись слабкою і на наступний рік. Боротьбу з хворобами треба розпочинати ще з появи молодих пагонів над поверхнею ґрунту та продовжувати до кінця вересня. Молоді насадження завжди слід обприскувати частіше, ніж плодові виноградники. Фунгіциди краще купувати у професійних великих упаковках, у дрібному фасуванні дуже часто трапляється фальсифікат. Коли на молодих пагонах з’явиться 3-4 листочки, їх треба обробити фунгіцидом Рідоміл Голд (50 г на 10 л води), другу обробку Рідоміл Голд треба зробити наприкінці травня, або на початку червня. Через місяць треба провести обробку фунгіцидом Шавітом (20 г на 10 л води) і в кінці літа повторити обробку Шавітом.

Препаратів для захисту винограду дуже багато. Щосезону з’являються нові. Потрібно переглядати асортименти спеціалізованих магазинів, читати інструкції. Важливо ознайомитися з основними захворюваннями винограду.

Пагони молодих виноградних рослин у перший рік не слід обламувати. Чим більше листя вони розвивають, тим потужніше формується коренева система куща.

Правильний обробіток ґрунту також має велике значення. Після посадки ґрунт молодого виноградника треба перекопати, або іншим способом розпушити на глибину 15 см. Протягом вегетаційного сезону проводять кілька (не менше чотирьох) дрібних розпушування ґрунту культиватором або мотикою. Ґрунт слід постійно підтримувати в пухкому стані, вільному від бур’янів.

Молоді посадки треба вкривати взимку навіть у районах неукривного виноградарства. Хоча посадка саджанців зазвичай дає хороші результати, буває, що частина молодих рослин гине від морозів, від механічних ушкоджень, хвороб, шкідників тощо. і на винограднику лишаються порожні місця. Дуже важливо своєчасно проводити підсадку саджанців на місце, де випали з тієї чи іншої причини молоді кущі. Підсадку треба проводити восени в рік посадки виноградника, або навесні наступного року добрими саджанцями. З підсадкою не слід запізнюватися, тому що в наступні роки виноградні кущі сильно розвиваються і затіняють підсаджені кущики. Якщо відповідний термін для підсадки втрачено, рекомендується в більш старі виноградники підсаджувати щеплені на сильнорослих підщепах, або саджати сильнорослі сорти. Порожні місця можна заповнювати за допомогою відводків.

При вимерзанні щеплених кущів на дорослих насадженнях, а також при необхідності замінити малоцінний сорт, вдаються до перещеплення навесні або на початку літа (наприкінці травня – на початку червня) краще на зелені пагони, що виросли з підщепи, яку заздалегідь потрібно частково розкопати.

У перший рік саджанці не формують і не обламують, тільки восени обрізають на три-чотири бруньки і підгортають землею. Другий-третій роки проводиться обрізка та формування кущів винограду. На другий рік вибрані для формування рукавів пагони підв’язують на опорні кілки або шпалери. З третього року на рукавах куща залишають пагони для плодоношення та починають вирощувати та знімати врожай.