Виноградарство

Основні хвороби винограду

Хвороби винограду

Основні хвороби винограду. Хвороби винограду завдають великої шкоди кущам і врожаю. Не оброблені виноградники можуть повністю втратити урожай. Запущені кущі зовсім можуть загинути. На практиці помічена дуже висока ефективність фунгіциду Шавіт. 2-3 профілактичні обробки можуть захистити рослини на весь сезон.

Симптоми чорної гнилі, чорної плямистості, мілдью, оїдіуму і антракноза на листках і ягодах винограду в середині сезону (влітку) зазвичай значно поширені на виноградниках, де виробникам не вистачає досвіду в захисті рослин, на недостатньо або не вчасно оброблених фунгіцидами виноградниках. Більшість виробників винограду зазвичай добре справляються з хворобами на винограді, цьому часто сприяє літня суха погода. Проте, збільшення кількості опадів і їх мінливість в залежності від регіону не дозволяє скласти загальні рекомендації по боротьбі з хворобами на винограднику. В середині сезону (червень-липень) симптоми чорної гнилі, чорної плямистості або фомопсису, мілдью, оїдіуму і антракноза поширені на недостатньо або мінімально оброблених виноградниках, показуючи, що все збудники активні. Потрібно в літній період проводити ретельний моніторинг ситуації розвитку хвороб при щотижневому огляді і продовжувати захищати грона і листя винограду від інфекції, використовуючи ефективні фунгіциди широкого спектру дії.

Симптоми черної гнилі.

Раннє проявлення чорної гнилі на ягодах: розсіяне кругове коричневе ураження ягоди з більш світлим ураженням (другим колом) в центрі ягоди

В середині сезону чорна гниль стає очевидною на ягодах, демонструючи кремові плями, оточені швидко розростаючими коричневими ділянками і в’янення, зморщування ягід. Якщо ви бачите симптоми чорної гнилі, то вже занадто пізно рятувати уражені ягоди або грона; однак, оскільки в дощову погоду все ще можуть бути додаткові періоди зараження, будь-які застосовувані в цей час фунгіциди захищають здорові ягоди від нового зараження чорною гниллю. В принципі, для ягід і грон шість годин вологості від дощу або роси при 25-27 градусах Цельсія досить для того, щоб грибок проник в ягоду. Інгібітори стеролу в клітинах патогенів (прим. * – стерол – представник групи спиртів, що відноситься до стероїдів, який бере участь в клітинному обміні речовин) дуже ефективні проти чорної гнилі і мають деякий захисне, «відразливе» і лікувальну дію, але не більше 24-48 годин. Одним з найбільш активних інгібіторів стеролу є дифеноконазол (препарати Ревус топ, Квадріс топ і Інспайр супер (Revus Top, Quadris Top і Inspire Super), який може застосовуватися для боротьби з хворобами широкого спектра в цей час сезону. Будьте обережні з цими продуктами на швидко виростаючих тканинах рослин (молоді пагони), що мають тонку кутикулу, які занадто швидко поглинають дифеноконазол, що призводить надалі до опіку листя і тканин молодих пагонів. Крім того, ніколи не використовуйте пестициди, що містять дифеноконазол, на сортах виду Вітіс Лабруска (Конкорд, Конкорд сідліс, Томкорд, Ізабела і ін.).

Симптоми черної плямистості.

Вогнища чорної плямистості на листовій пластинці: жовті плями з коричневою цяткою в центрі.

Плями чорної плямистості (фомопсис) в літній період можна виявити на більшості виноградників сортів Молдова, Восторг та інших сприйнятливих сортів винограду. Однак, схоже, ці плями не дуже сильно збільшуються і практично не поширюються по листовій пластинці. Більшість випадків інфікування чорної плямистості відбуваються в більш ранній період – у період затяжної вологої прохолодної весни і в момент розпускання бруньок і появи декількох листків, що помітно з переважного ураження на першому і другому міжвузлях і старіших листках.

Симптоми антракноза.

Ураження антракнозом на листовій пластинці – чітко видно дірки в листовій пластинці і її деформація.

Так само, як і для чорної плямистості, розвитку антракноза більше сприяють весняні затяжні дощі, ніж літня сухість повітря. Але ураження антракнозом можна виявити влітку на пагонах, листках і ягодах столового винограду, а також на виноградниках сортів Маркетт і Фронтіньяк. Антракноз по виду може виглядати як важкий випадок ураження чорною плямистістю, але, на відміну від чорної плямистості, ураження антракнозом виглядають зануреними в пагін, як би «запалими», втиснутими, а ураження антракнозом на листках викликає діри в листовій пластинці (чого не буває при чорній плямистості).

Симптоми мілдью.

Прояв ураження мілдью на листку: жовті маслянисті «нафтові» плями.

Мілдью починає з’являтися на листках на різних виноградниках приблизно на початку-середині червня. На виноградниках ступінь ураження щороку різна, що пов’язано, ймовірно, з збільшенням або зменшенням вологості.

Дощова погода, особливо з теплими, вологими ночами, які сприяють розвитку спор мілдью і проникненню їх в тканини виноградної рослини, сприятиме і подальшому розвитку мілдью, тому протягом літа продовжуйте стежити за цією хворобою. Коли спостерігається поява нових плям мілдью, діяти треба швидко, так як ця хвороба може швидко поширитися і викликати передчасну дефоліацію (загибель і опадання ураженого листя) на пагонах. Застосуйте Ридоміл Голд Купер (Ridomil Gold Copper), у якого 42-денний термін очікування до попередньої виборки врожаю, щоб викорінити мілдью на початку літа. Якщо до збору врожаю більше двох місяців, ви можете застосувати Ридоміл Голд МЦ, який має 66-денний термін очікування. Пам’ятайте, що використання цих препаратів на технічних сортах (в тому числі і на сортах для отримання і переробки виноградного соку) допустимо тільки до цвітіння і повністю заборонено після цвітіння винограду. В якості альтернативи Ридомілу використовуйте фунгіцид Танос та інші з меншим терміном очікування, щоб викорінити мілдью. Будьте обережні в жарких, сухих кліматичних умовах, так як вони можуть викликати хімічний опік листя, коли виноградники страждають від посухи.

Симптоми оїдіума.

Оїдіум на листях
Оїдіум на ягодах
Прапоровий молодий пагін уражений зимуючими спорами
Оїдіум на пагоні влітку

Як відомо, оїдіум може уражати всі зелені тканини виноградної рослини, покриваючи їх білувато-сірим порошкоподібним нальотом. Колонії грибка-патогена зустрічаються переважно на верхній поверхні листа. Раннє зараження ягід у гроні призводить до розтріскування ягід, вторинних гнилей та небажаних запахів у вині. Пізніше зараження ягід менш очевидно, але все ще може сприяти загниванню ягід. В кінці літа гриб створює невеликі, коричневі і чорні плодові тіла (клейстотеції) на заражених частинах рослин. Клейстотеції оїдіуму зимують в прошарках кори і випускають аскоспори (за умови достатньої вологості) в період між розпусканням бруньок і утворенням ягід. У регіонах з м’якою зимою грибок може також зимувати в сплячих вічках, які, розпускаючись, перетворюються в «прапорові пагони».

Оїдіум розвивається переважно при високій вологості повітря і температурі повітря від 20 до 27 градусів Цельсія. Для зараження дощі не потрібні. Температура повітря вище 35 градусів Цельсія пригнічує нові інфекції.

Рекомендується починати моніторинг зараження оїдіумом на самому початку сезону, зосередивши увагу на затінених листях і гронах всередині куща. Продовжуйте захищати листя і грона і в середині сезону, віддаючи перевагу баковим сумішам системних і контактних (сірка) фунгіцидів. Не покладайтеся виключно на системні фунгіциди для боротьби з оїдіумом, оскільки оїдіум відрізняється тим, що дуже швидко створює стійкі до системних фунгіцидів покоління патогенів.

Поради по вирощуванню винограду.